Příběh o africkém chlapci jménem Bonnané

1. června 2015 v 14:14 | Veselá pesimistka |  Tématické krátké příběhy
Kdybychom mohli zažít jeden den v cizím těle, určitě bychom si uvědomili spoustu věcí, protože člověk je už od přírody tvor, který si velmi rád stěžuje. No sami si teď řekněte, jestli jste si dnes už na něco stěžovali. Pokud ne tak jste skvělí, protože nejčastější činností lidí je právě stěžování si.

Já sama si neustále stěžuju na školu, na to že něco nestíhám, ale jsou to vážně problémy? Ty velké a opravdové problémy?

Představte si, že se na jeden jediný den stanete 14 letým Bonnaném z malé vesnice, která se nachází ve Rwandě.


Ráno se probudíte jako Bonnané na slaměné rohoži v místnosti, kde je podlaha z udusané hlíny. Kromě vás zde spí ještě vaše dvě sestry, a protože vaši rodiče byli zabiti, musíte se starat o své mladší sourozence a také pracovat...
V celé místnosti je kromě rohoží i jeden pár tenisek. Ty tenisky patří vám, ale musíte si je šetřit do kostela (i přes to, že vaše velikost je už dávno jiná), a proto chodíte bez jakýchkoli bot.

Každé ráno chodíte se svou sestrou 3 km pro vodu. Vy máte 20 kg kanistr a vaše sestra, které je 12 let má 5 kg kanistr. Musíte tam jít ale 2x, protože se staráte o sousedovo prase, takže potřebujete vodu i pro něj. Starání se o prase ale nestačí, a tak pracujete dalších 6 hodin denně, aby jste mohl sobě a svým sestrám uvařit alespoň jedno jídlo za den.
Dále nosíte zboží na trh, pracujete na poli, staráte se o dobytek a za to všechno dostanete denně 9 Kč. A pokud prodáte banány, za které můžete dostat 60 Kč měsíčně, můžete si koupit fazole nebo mýdlo.
Bohužel tento rok se vám moc nedařilo, a tak jste si nekoupili žádné oblečení a na poplatky, které se týkají školy, nezbývají peníze, a proto pouze pracujete a do školy nechodíte stejně jako vaši sourozenci.

Jste ale sám na sebe hrdý, protože se dokážete o své sestry postarat jako dospělý a díky tomu můžete být všichni pohromadě. Přesto na konci dne, kdy je všechna práce hotová a je po společné věčeři, myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby přišla maminka a objala vás...

Tak co? Pořád si myslíte, že máte spoustu problémů?...

zdroj: http://www.africke-deti.estranky.cz/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama